External Awards校外獎項 2012

 

Organization主辦機構

Awards獎項

Awardees獲獎同學

SPORTS體育

 

Hong Kong Schools Sports Federation ( Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)
香港學界體育聯會(葵青區中學聯會)

Inter-School Badminton Competition

校際羽毛球比賽

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys Grade A 1st Runner-up
男子甲組 亞軍

 

 

  

5D

CHEUNG WAI LOK 章偉樂

5E

KWOK WING CHEUNG DICKY 郭永祥

5E

CHAN KI CHOI 陳其材

6B

YEUNG CHUN HO 楊鎮豪

4A

YIP CHEUK HEI 葉倬希

Boys Grade A 1st Runner-up
男子甲組 亞軍

4E

WONG KWUN YIU 黃貫堯

Boys Grade B 4th Runners-up
男子乙組 第五名

 

 

3E

LI WAN HO 李雲皓

3E

CHUNG YAN KIU 鍾因翹

3C

YU SHUN HANG 余信衡

3D

CHIU YIN WANG 趙彥泓

4D

WONG TSZ HIN 黃梓軒

2B

CHONG YUE HONG 莊宇康

Girls Grade B 4th Runners-up
女子乙組 第五名

 

 

  

3B

WONG HIU CHING 王曉晴

3D

CHAN MIU SZE 陳妙詩

3E

YU HO YAN 余昊忻

4F

CHAN CHI CHING 陳芷晴

4A

CHAN CHING YI 陳靖兒

4C

TSE CHEUK YING 謝焯盈

Girls Grade C 4th Runners-up
女子丙組 第五名

 

  

 

1A

NG SZE WAI 伍思蔚

1A

YANG HONG YIU 楊康瑶

1B

WONG HEI YU 黃熹渝

1B

CHENG TSZ TING 鄭芷婷

1C

FONG WING YI 方穎怡

2A

SIN MAN YI 冼雯意

Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)
香港學界體育聯會(葵青區中學分會)

Inter-school Athletics Meet

校際田徑比賽 

 

 

 



Boys Grade A Triple Jump 2nd Runner-up
男子甲組三級跳遠  季軍

6C

WAN CHI KWAN 溫智君

Boys Grade A Discus 5th Runner-up
男子甲組擲鐵餅 第六名

4F

PANG CHUN HO 彭晉浩

Boys Grade A 5000 Meter 5th Runner-up
男子甲組五千公尺 第六名

5E

FIERRO ANDREA 鄧志安

Boys Grade C 100 Meter Champion
男子丙組一百公尺 冠軍

2A

NG PAK LOK 伍栢樂

Boys Grade C 200 Meter 1st Runner-up
男子丙組二百公尺 亞軍

2A

NG PAK LOK 伍栢樂

Boys Grade B Discus 7th Runner-up
男子乙組擲鐵餅 第八名

4E

WONG KWOK TUNG 黃國棟

Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)
香港學界體育聯會(葵青區中學分會)

Inter-School Swimming Competition

校際游泳比賽 

 

 

Girls Grade A 200M Individual Medley  3rd Runner-up
女子甲組200米個人混合四式 第四名

1B

KU KA MAN 古嘉文

Girls Grade A 100M Freestyle 3rd Runner-up
女子甲組100米自由泳 第四名

1B

KU KA MAN 古嘉文

Girls Grade A 200M Breast  Stroke 5th Runner-up
女子甲組200米胸泳 第六名

4D

SUEN HIU TUNG 孫曉彤

 

Girls Grade A 100M Back Stroke 7th Runner-up
女子甲組100米背泳 第八名

3A

HO CHERRY CHEUK YEE 何卓怡

 

Girls Grade A 50M Breast  Stroke 5th Runners-up
女子甲組50米胸泳 第六名

5B

CHIN TSZ KWAN 錢梓君

 

Girls Grade A 100M Breast  Stroke  6th Runner-up
女子甲組100米胸泳 第七名

5B

CHIN TSZ KWAN 錢梓君

 

Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)
香港學界體育聯會(葵青區中學分會)

Inter-School Swimming Competition

校際游泳比賽 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls Grade A 200M Freestyle 7th Runner-up
女子甲組200米自由泳 第八名

5F

CHEUNG CHING YEE 張晴而

Girls Grade A 4X50M Freestyle Relay 5th Runners-up
女子甲組4X50米自由泳接力 第六名

   

1D

LAM WAN SO CHERYL 林琿素

3A

CHAN WING YIU 陳穎堯

4C

NG PUI HIN 吳珮軒

4D

SUEN HIU TUNG 孫曉彤

Girls Grade A 4X50M Medley Relay  6th  Runners-up
女子甲組4X50米混合四式接力 第七名 

1B

KU KA MAN 古嘉文

3A

HO CHERRY CHEUK YEE 何卓怡

5B

CHIN TSZ KWAN 錢梓君

Girls Grade A 4X50M Medley Relay Inter-School Swimming Competition  6th  Runners-up
女子甲組4X50米混合四式接力 校際游泳比賽 第七名

5F

CHEUNG CHING YEE 張晴而

Girls Grade A Merit 
女子甲組團體優異獎

 

 

Boys Grade A 4X50M Medley Relay  6th Runners-up
男子甲組4X50米混合四式接力 第七名

5F

TO MING TAI 杜明泰

Boys Grade A 4X50M Medley Relay 6th Runners-up
男子甲組4X50米混合四式接力 第七名 

5D

LI CHAK HIM 李澤謙

6D

FONG WANG HON 方泓翰

6A

SUEN NGO TIN 孫翺天

Boys GradeB 200M Breast Stroke 7th Runner-up
男子乙組200米胸泳 第八名

4F

CHAN WING HEI 陳永熙

Boys Grade B 50M Freestyle 5th Runner-up
男子乙組 50米自由泳 第六名

3C

CHENG SAI MAN 鄭世民

Boys Grade B 4X50M Medley Relay 4th Runners-up
男子乙組4X50米混合四式接力 第五名

  

4F

CHAN WING HEI 陳永熙

3B

NG SHU MAN 吳樹汶

3C

CHENG SAI MAN 鄭世民

2C

LEUNG HONG YAU 梁康祐

Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)
香港學界體育聯會(葵青區中學分會)

Inter-School Table Tennis Competition

校際乒乓球球比賽

 

 

 

 

 

  

 

 

Girls Grade C  3rd Runner-up
女子丙組 殿軍

  

1A

FUNG OI MAN JANIS 馮靄汶

1A

NG SZE WAI 伍思蔚

1C

YAU YUEN YING 尤苑螢

Boys Grade A 3rd Runner-up
男子甲組 殿軍

  

6A

WONG LIK CHUN 黃力臻

6E

TANG KIN PONG 鄧建邦

6E

LI SHEUNG CHUN 李尚駿

Boys Grade B 2nd Runners-up
男子乙組 季軍

 

 

 

3C

YU SHUN HANG 余信衡

4A

LAI CHUN FAI 黎俊輝

3E

CHUNG YAN KIU 鍾因翹

3A

CHAN CHEUK YIN 陳卓賢

3A

WONG KA HIN 黃嘉軒

3E

LAU TSUN LONG 劉浚

The Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)
香港學界體育聯會(葵青區中學分會)

Inter-School Basketball Competition

校際籃球比賽 

 

 

 

  

  

Boys Grade B 2nd Runners-up
男子乙組 季軍

 

 

 

 

 

  

 

2A

CHOW TIN YAM 周天任

3A

LAI WAI CHUN 賴偉俊

3A

YU CHUN YIN 于俊彥

3C

LEE WING KEUNG 李永強

3C

YAU HON CHIU 邱漢超

3D

HAU HIU YU 侯曉宇

4B

LO PAK HEI 盧柏希

4C

LEUNG CHEUK SAN 梁卓新

4C

TANG YIK SANG DICKY 鄧亦生

4D

KWOK TSZ HIN 郭子軒

4D

LEE HON YI 利瀚頤

4E

WONG KWOK TUNG 黃國棟

4F

CHOW KA KIN KENNY 周嘉健

4F

SHEK CHI HO 石智豪

 

 

Taekwondo Jet Kick Kwan
捷拳跆拳道館

Women's Taolu  The 14th  Taekwondo Competition  1st Runner-up
女之套拳 ( 太極第一型)  第十四屆聯校跆拳道錦標賽 亞軍

3E

YUNG WING SUM 翁詠芯

The Hong Kong Buddhist Association
香港佛教聯合會 

Inter-School Table Tennis Competition

校際乒乓球比賽 

 

  

Boys Team 2nd Runners-up
男子組 男子組季軍

3A

WONG KA HIN 黃嘉軒

Boys Team 2th Runners-up
男子組 男子組季軍

 

 

3C

YU SHUN HANG 余信衡

3E

LAU TSUN LONG 劉浚

4A

LAI CHUN FAI 黎俊輝

4E

LAM KWAN HON RYAN 林君翰

CNC Christian College
中華傳道會安柱中學

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls Team  CNC Christian College 40th Anniversary1973-2013 Sports Parade Inter-school Badminton Competition   2nd Runners-up
女子組 中華傳道會安柱中學40周年校慶運動巡禮校際羽毛球比賽 季軍 

1A

NG SZE WAI 伍思蔚

3E

YU HO YAN 余昊忻

4F

CHAN CHI CHING 陳芷晴

4A

CHAN CHING YI 陳靖兒

3D

CHAN MIU SZE 陳妙詩

3B

WONG HIU CHING 王曉晴

Girls Team  CNC Christian College 40th Anniversary1973-2013 Sports Parade Inter-school Table Tennis Competition   2nd Runners-up
女子組 中華傳道會安柱中學40周年校慶運動巡禮校際乒乓球球比賽 季軍 

1A

FUNG OI MAN JANIS 馮靄汶

1A

NG SZE WAI 伍思蔚

1C

YAU YUEN YING 尤苑螢

A.S.Watson Group
屈臣氏集團

A.S.Watson Group HK Student Sports Awards 2012-2013 A.S.Watson Group HK Student Sports Awards 2012-2013 A.S.Watson Group HK Student Sports Awards 2012-2013
香港學生運動員獎12-13 香港學生運動員獎12-13 屈臣氏集團香港學生運動員獎2012-2013

6B

YEUNG CHUN HO 楊鎮豪


香港學界舞蹈協會有限公司及教育局聯合主辦

Jazz and Street Dance The 49 th School Dance Festival  Highly Commended Award
爵士舞及街舞 第49屆學校舞蹈節 甲級獎

3D

KWOK HIU LAM 郭曉琳

Hong Kong Schools Dance Association Limited and the Education Burea
香港學界舞蹈協會有限公司及教育局聯合主辦

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jazz and Street Dance The 49 th School Dance Festival  Highly Commended Award
爵士舞及街舞 第49屆學校舞蹈節 甲級獎

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1A

CHOW KWAN TING ALYSSA 周筠婷

1B

LI WAN YEE 李昀宜

1C

LI PUI LAM 李佩琳

2B

HUI YAN WA 許欣樺

2B

LAI YING WAI 黎櫻蔚

2B

YEUNG SUM YI 楊心怡

2D

CHONG HEI WA 莊熙樺

3B

CHEUNG YUN YU 張潤榆

3B

HO TSZ KWAN 何紫君

3D

TANG HING YU 鄧鑫汝

3D

LO WING YAN 盧詠茵

3D

CHAN LAI LING 陳麗玲

3E

LUI MAN SUM 呂汶深

3E

YUNG WING SUM 翁詠芯

4B

FUNG TSZ WAI 馮芷慧

4B

LEUNG SAI MUI 梁細妹

4D

CHENG KA LING 鄭嘉鈴

4E

LEE SHU YU 李書瑀

4E

HON TUNG CHING 韓冬晴

Kwun Tong District Office & Kwun Tong District Culture and Recreation Promotion Association 
觀塘區文娛康樂促進會及觀塘區民政事務處 合辦

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Modern Dance and Jazz Dance ( Open) Modern Dance and Jazz Dance  Bronze Award
現代舞及爵士舞 公開組 現代舞及爵士舞 銅獎

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

1A

CHOW KWAN TING ALYSSA 周筠婷

1B

LI WAN YEE 李昀宜

1C

LI PUI LAM 李佩琳

2B

HUI YAN WA 許欣樺

2B

LAI YING WAI 黎櫻蔚

2B

YEUNG SUM YI 楊心怡

3B

CHEUNG YUN YU 張潤榆

3B

HO TSZ KWAN 何紫君

3D

TANG HING YU 鄧鑫汝

3D

LO WING YAN 盧詠茵

3D

KWOK HIU LAM 郭曉琳

3D

CHAN LAI LING 陳麗玲

3E

LUI MAN SUM 呂汶深

3E

YUNG WING SUM 翁詠芯

4B

FUNG TSZ WAI 馮芷慧

4E

LEE SHU YU 李書瑀

4E

HON TUNG CHING 韓冬晴

MUSIC音樂

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

The 65th Hong Kong Schools Music Festival

65屆香港學校音樂節

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Guitar Solo (Junior)  Second (Honor)
結他獨奏 (初中組) 亞軍 (榮譽)

2C

HO KA WAI 何家慧

Guitar Solo (Junior)  Third (Honor)
結他獨奏 (初中組) 季軍 (榮譽)

3E

WONG KANG SHING 王耿城

Zheng Solo (Advanced) Third
古箏獨奏 (深造組) 季軍

6A

SUEN NGO TIN 孫翺天

Piano Duet (Senior) Third
鋼琴二重奏 (高級組)季軍

4B

WONG TSZ HIN 黃子軒

Pipa Solo (Junior) Merit
琵琶獨奏 (初級組) 優異

  

2B

HUI YAN WA 許欣樺

2D

YUEN PUI SZE 袁佩詩

2D

LAU KIN HO 劉健豪

Liuqin Solo (Senior) Merit
柳琴獨奏 (高級組) 優異

3A

WONG TSZ WING 黃子穎

Dizi Solo (Senior) Merit
笛子獨奏 (高級組) 優異 

5E

LI KAI SING 李啓星

4B

FONG YUK LUN 方鈺倫

Sheng Solo (Senior) Merit
笙獨奏 (高級組) 優異

3A

YAU KA YU 邱嘉裕

Xylophone Solo (open) Merit
木琴獨奏 (公開) 優異

5D

KONG CHING CHI 江晴芝

Piano Grade 5 Merit
鋼琴獨奏 (五級) 優異 

4C

YAU PUI CHING 邱佩晴

3E

LAW HO HIN 羅皓軒

Piano Grade 6 Merit
鋼琴獨奏 (六級) 優異

1B

CHENG TSZ TING 鄭芷婷

Piano Duet (Senior)  Merit
鋼琴二重奏 (高級組) 優異

4A

CHAN YIM LING 陳艷玲

Piano Duet (Intermediate) Merit
鋼琴二重奏 (中級組) 優異 

4A

SHIH KA LAM 施嘉琳

4F

CHAN CHI CHING 陳芷晴

Piano Duet (Senior) Merit
鋼琴二重奏 (高級組) 優異

4A

XIE TUNG 謝彤

Piano Duet (Intermediate) Merit
鋼琴二重奏 (中級組) 優異

 

4B

WONG KA WAI 黃嘉慧

4F

YAU WAI HO 邱煒壕

Recorder Solo (open) Merit
木笛獨奏 (公開) 優異

4B

WONG TSZ HIN 黃子軒

Flute Solo (Junior) Proficiency
長笛獨奏 (初級組) 良好

 

  

 

5C

WON TSZ LOK 温芷樂 

3B

LI KA LING 李家玲

3B

HUNG WAI 洪瑋

3E

LEUNG HOK CHING 梁學程

5C

FOK WING SHUEN 霍穎旋

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

The 65th Hong Kong Schools Music Festival

65屆香港學校音樂節

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piano Grade 2 Proficiency
鋼琴獨奏 (二級) 良好

2A

YIP WING KI 葉穎琪

Piano Grade 3 Proficiency
鋼琴獨奏 (三級) 良好

1C

YUEN YUEN SIN 袁源膳

Piano Grade 4 Proficiency
鋼琴獨奏 (四級) 良好 

1B

CHU KA YEE 朱家儀

1C

YIU SHUK YING 姚淑盈

Piano Grade 5 Proficiency
鋼琴獨奏 (五級) 良好

  

1D

IP TSZ KIU 葉芷蕎

4F

WU HOI CHING 胡凱晴

4F

LAM KA YEE 林珈而

Piano Grade 6 Proficiency
鋼琴獨奏 (六級) 良好

5F

CHEUNG CHING YEE 張晴而

Piano Grade 7 Proficiency
鋼琴獨奏 (七級) 良好 

3E

CHOW YING TUNG 周映彤

4E

CHAN PUI KWAN 陳佩君

Piano Grade 8 Proficiency
鋼琴獨奏 (八級) 良好

5D

WONG TSZ KWAN 黃梓坤

Piano Duet (Intermediate) Proficiency
鋼琴二重奏 (中級組) 良好 

3B

CHAN PUI YING 陳珮瑩

3C

LAU KA YI 劉嘉怡

Flute Ensemble (open) Proficiency
笛子小組合奏 (公開) 良好

 

  

4B

NG MAN SHAN 吳汶姍

3D

CHEUNG HOI CHING 張海晴

4A

HO WUI SUM 何滙琛

4E

CHOW TSZ TSUN 周梓浚

Zheng Solo (Advanced) Proficiency
古箏獨奏 (深造組) 良好

3E

YEUNG PUI MAN 楊沛文

Zheng Solo (Junior) Proficiency
古箏獨奏 (初級組) 良好 

2B

WONG YU 黃禹

1C

LEE SZE LAM 李思霖

Pipa Solo (Junior) Proficiency
琵琶獨奏 (初級組) 良好 

 

2B

LAI YING WAI 黎櫻蔚

2A

NG MAN YAN 吳旻恩

2A

LEE HING PING 李馨萍

Erhu Solo (Senior) Proficiency
二胡獨奏 (高級組) 良好

4F

CHEUNG PO YAN 張寶欣

Erhu Solo (Junior) Proficiency
二胡獨奏 (初級組) 良好 

2B

YIP CHUN MING 葉津銘

2A

WONG NAM KIT 黃南傑

Banhu Solo (Advanced) Proficiency
板胡獨奏 (初級組) 良好

5C

PUN WING HO 潘永豪

Dizi Solo (Intermediate) Proficiency
笛子獨奏 (中級組) 良好 

4B

PANG CHUN WING 彭俊榮

2C

HO YUN PONG 何潤邦

Dizi Solo (Junior) Proficiency
笛子獨奏 (初級組) 良好 

3A

CHAN KWAN LONG 陳琨朗

3B

WAN TSZ TUNG 溫芷彤

Yuen Long Town Hall
元朗大會堂

 

Open 2013 Hong Kong Youth Piano Competition Gold
公開組 2013全港青少年鋼琴大賽金獎

5C

CHAN HIU FUNG 陳曉鋒

Junior 2013 Hong Kong Youth Piano Competition Bronze
少年組 2013全港青少年鋼琴大賽銅獎

1B

WU PUI SHAN 胡珮珊

 

ACADEMIC AND OTHERS 學術及其他

 THE HONG KONG BUDDHIST ASSOCIATION
香港佛教聯合會 

SECONDARY 2012-2013 BUDDHA'S BIRTHDAY WRITING COMPETITION MERIT
中學組 2012-2013年度佛誕徵文比賽 優異奬 

4A

CHAN CHING YI 陳靖兒

4B

LEUNG SAI MUI 梁細妹

4D

IU YUEN LOK 余苑樂

China Youth &Children Research Association
中國青少年研究會

 "Star River"National Children's Fine Arts Calligraphy & Photography Contest Chinese Children's Fine Arts Calligraphy  & Photography Works champion
 
星星河全國少年兒童美術書法攝影大賽 壹等奬

5E

WONG TAK KEI 黃德基

China Youth &Children Research Association
中國青少年研究會

 

 

 

 

 

 

 "Star River"National Children's Fine Arts Calligraphy & Photography Contest Chinese Children's Fine Arts Calligraphy  & Photography Works first runner up
 
星星河全國少年兒童美術書法攝影大賽 貮等奬

4D

LAM HAU YUNG 林巧融

5F

LAW HO HIN 羅浩軒

 "Star River"National Children's Fine Arts Calligraphy & Photography Contest Chinese Children's Fine Arts Calligraphy  & Photography Works second runner up
 
星星河全國少年兒童美術書法攝影大賽 叁等奬 

5A

YU SUM YIN 余琛姸

5B

CHAN KA KIU 陳家橋

5F

LEE YUEN LAM 李宛霖

 "Star River"National Children's Fine Arts Calligraphy & Photography Contest Chinese Children's Fine Arts Calligraphy  & Photography Works merit
 
星星河全國少年兒童美術書法攝影大賽 優異 

5F

NG HOI KWAN 伍凱筠

5B

CHIN TSZ KWAN 錢梓君

chocoChannel
巧克力網上學習平台

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chinese e-learning platform Territory-wide Essay Award
12-13
年度網上優秀文章展廊 十優文章

 

 

 

  

6B

CHEUNG SO SO 張素素

4B

TSE CHOI LING TIFFANY 謝采凌

3B

YEUNG KA YI 楊嘉怡

2D

CHUI YIN LAM 徐彥琳

5F

FUNG YEE KIU 馮綺翹

6C

YAU CHING WUN 丘靜媛

Chinese e-learning platform The most popular Chinese essay
12-13
年度網上優秀文章展廊 各校最受歡迎文章獎

5A

YIM HOI YI 嚴鎧沂

5B

CHIU MING YIN MATTHEW 趙名彥

5F

CHAN SUM WING 陳森榮

5F

LAM FUN 林歡 

Chinese e-learning platform Grand prize for the best Chinese essay
12-13
年度網上優秀文章展廊 整體最受歡迎文章獎

5B

CHIU MING YIN MATTHEW 趙名彥

EDB Arts Education Section
教育局藝術教育組

 

 

 

 

 

Exhibition of secondary school students' creative visual arts work2012/13 Grand prize
    
中學生視覺藝術創作展(2012-2013)大奬

6C

LEE YU KIU 李汝翹

exhibition of secondary school students' creative visual arts work2012/13 Honourable Mention
    
中學生視覺藝術創作展(2012-2013)優異

5F

NG HOI KWAN 伍凱筠

exhibition of secondary school students' creative visual arts work2012/13 merit
    
中學生視覺藝術創作展(2012-2013) 入圍獎 

5E

WONG TAK KEI 黃德基

6B

CHAN MAN YEE 陳敏儀

6B

WONG CHING 黃晴

6B

WONG TAK SHUEN 黃德璇

EDB, Law's Charitable Foundation
教育局, 羅氏慈善基金

APPLIED LEARNING SCHOLARSHIP(2011-12 SCHOOL YEAR) plus Certificate of Special Award
高中應用學習獎學金(2011-12學年) 並獲特別嘉許證書

6C

WONG CHI CHUNG 黃智聰

Fortune Pharmacal Co., Ltd.
幸福醫藥有限公司

 

 

 

 

 

 

Secondary School Division Video Contest 2013 Merit
中學組 短片創作比賽2013「幸福人•物•事」 優異

 

 

 

 

 

 

4A

WONG TSZ WAI 黃梓維

4A

LEUNG CHUN HO 梁晉豪

4B

HUNG YEE KI 洪依琪

4B

LEUNG SAI MUI 梁細妹

4B

TAM WING SZE 譚穎詩

4F

PANG CHUN HO 彭晉浩

4F

WONG LOK TING 黃樂庭

H.K.Youth Cultural and Arts competitions committee
全港青年學藝比賽大會觀塘扶輪社合辦 

painting competition merit
38屆全港青年學藝比賽 優異

5F

LAW HO HIN 羅浩軒

4B

HUI YING YING 許瑩瑩

Home Affairs Bureau
民政事務局

 

 

 

 

Kwai Tsing District Youth Community Services Scheme Outstanding Award
葵青區青少年社區服務計劃 優勝隊伍, 獲邀到台灣訪問

 

 

 

5C

FAN JIANI 范佳妮

5D

CHEUNG WAI LOK 章偉樂

5D

MAK LAI CHING 麥麗晴

5D

WONG CHING KI 黃鉦淇

5D

WONG YIN PAN 黃彥斌

Hong Kong Association for Economics Education
香港經濟教育協會

Economics Comics Design Competition Outstanding Award
 
經濟漫畫設計比賽 優異獎

4B

HUI YING YING 許瑩瑩

Hong Kong Association for Science and Mathematics Education
香港數理教育學會

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Biology Olympaid for Secondary Schools 2012/2013 FIRST CLASS HONORS
香港中學生物奧林匹克 2012/2013 一等獎 

6B

KONG WAI YAN 江懷恩

6B

CHAN CHING KWAN 陳清坤

 Hong Kong Biology Olympaid for Secondary Schools 2012/2013 SECOND CLASS HONORS
 
香港中學生物奧林匹克 2012/2013 二等獎

6B

WONG SUET YEE 黃雪儀

 Hong Kong Biology Olympaid for Secondary Schools 2012/2013 THIRD CLASS HONOURS
 
香港中學生物奧林匹克 2012/2013 三等獎

 

 

6B

LEE SHIRLEY HO YING 李可瑩

6B

CHAN KA YIU CHERRY 陳嘉瑤

6B

TSE KA WAI 謝嘉威

Hong Kong Biology Olympaid for Secondary Schools 2012/2013 NERIT AWARD
香港中學生物奧林匹克 2012/2013 優異獎 

6B

HUNG YIK KI 洪奕琪

6B

WONG CHING 黃晴

6B

CHUNG TSZ SHAN 鍾子珊

Hong Kong Award for Young People
香港青年獎勵計劃

 

 

 Hong Kong Award for Young People Programme Bronze Award
 
香港青年獎勵計劃 銅章級

  

4A

CHAN YAU YU 陳有榆

4B

LEUNG LAP HIN 梁立軒

4F

PANG CHUN HO 彭晉浩

Hong Kong Education Bureau
教育局

 

 

 

Secondary English  Hong Kong School Drama Festival 2012/13 Award for Outstanding Performer
中學英語組 香港學校戲劇節 2012/13 傑出演員獎

  

3C

CHENG SAI MAN 鄭世民

3A

CHAN NGOK KWAN 陳岳君

1B

CHAN HOK LAM 陳學霖

1D

CHAN KWAN SHEUNG 陳君尚

Hong Kong Museum of History, Hong Kong Institute for Promotion of Chinese Culture
香港歷史博物館 香港中華文化促進中心

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Category A : Written Report The First Inter-school Competition of Project Learning on Hong Kong's History and Culture Second Prize
文字報告 第一屆校際歷史文化專題研習比賽 亞軍

 

 

 

 

3D

HO WUI SUM 何匯琛

3E

CHUNG SIU TING 鍾肇廷

3E

LEUNG LAP HIN 梁立軒

3E

NG MAN SHAN 吳汶姍

3E

TAM WING SZE 譚穎詩

Category B : Mult-media Production The First Inter-school Competition of Project Learning on Hong Kong's History and Culture Third Prize
多媒體製作 第一屆校際歷史文化專題研習比賽 季軍

 

 

 

 

3D

LO PAK HEI 盧柏希

3E

CHAN WAI SING 陳唯星

3E

LI HOI KI 李海琪

3E

NG TSZ WAI 吳梓維

3E

SHEK CHI HO 石智豪

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Red Cross
香港紅十字會

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Divisional First Aid Competition (WNTD) Champion
新界西總部急救比賽 冠軍

 

  

5B

WONG KWAI LIN 王貴連

5C

CHEUNG KA WAI  張嘉慧

5D

KO HIU KWAN 高曉筠

5F

LO NGA FOR 羅雅科

2A

WONG NAM KIT 黃南傑

 Departmental First Aid Competition Champion
 
部門急救比賽 冠軍

 

  

5B

WONG KWAI LIN 王貴連

5C

CHEUNG KA WAI  張嘉慧

5D

KO HIU KWAN 高曉筠

5F

LO NGA FOR 羅雅科

2A

WONG NAM KIT 黃南傑

Divisional Nursing Competition (WNTD) First runners-up
新界西總部護理比賽 亞軍

 

 

4B

CHAN HIU TUNG 陳曉彤

4B

WONG KA WAI 黃嘉慧

4D

LEUNG SZE MAN 梁思雯

4F

CHENG LI LI LILY 鄭莉莉

Divisional International Friendship Album Design Competition (WNTD) Champion
新界西總部國際交誼品設計比賽 冠軍

 

 

4A

TSANG SZE KEI 曾詩琦

4D

LEUNG SZE MAN 梁思雯

4D

CHOI MEI YI 蔡美兒

4F

CHENG LI LI LILY 鄭莉莉

4B

CHAN HIU TUNG 陳曉彤

Divisional International Friendship Album Design Competition (WNTD) Second runners-up
新界西總部國際交誼品設計比賽 季軍

  

4A

HO WUI SUM 何滙琛

4A

KWOK YING MAN 郭盈敏

4E

KWOK SUM YI 郭心怡

4B

YEUNG HOI TING 楊凱婷

Divisional Training Shield (WNTD) Champion
新界西總部訓練盾 冠軍

 

 

Divisional Service Shield (WNTD) Champion
新界西總部服務盾 冠軍

 

 

Best unit (Kwai Tsing District) Champion
葵青區傑出青年團 冠軍

 

 

Divisional Best unit (WNTD) Champion
新界西總部傑出青年團 冠軍

 

 

Hong Kong School Drama Festival
香港學校戲劇節

 

 

 Hong Kong School Drama Festival Award for Outstanding Performer
 
香港學校戲劇節 傑出表現獎

 

 

1D

CHAN KWAN SHEUNG 陳君尚

1B

CHAN HOK LAM 陳學霖

3A

CHAN NGOK KWAN 陳岳君

3C

CHENG SAI MAN 鄭世民

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(Chinese)

第六十四屆香港學校朗誦節(中文)

Buddhist poetry and prose(Secondary 1 & 2)   Champion
佛教詩文作品朗誦(中學一、二年級) 冠軍

2D

CHONG HEI WA 莊熙樺

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(Chinese)

第六十四屆香港學校朗誦節(中文)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 1 & 2) Champion
女子組普通話散文獨誦(中學一、二年級) 冠軍

2D

CHONG HEI WA 莊熙樺

Cantonese Duo(Secondary 1 & 2) Champion
粵語二人朗誦(中學一、二年級) 冠軍

 

1A

SHING TSZ KI 盛芷琪

1A

YANG HONG YIU 楊康瑶

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 1 & 2) 1st runner's up
女子組普通話散文獨誦(中學一、二年級) 亞軍

1D

LAM WAN SO CHERYL 林琿素

Cantonese Duo(Secondary 1 & 2) 1st runner's up
粵語二人朗誦(中學一、二年級) 亞軍

2A

LAM YAN YU 林恩如

 

2B

KAM HELEN 甘凱琳

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 3 & 4) 1st runner's up
女子組普通話散文獨誦(中學三、四年級) 亞軍

3E

YU HIU LAM 余曉霖

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 4) 1st runner's up
女子組粵語詩詞獨誦(中學四年級) 亞軍

4F

YIP WAI IN 葉蔚妍

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 4) 2nd runner's up
女子組粵語散文獨誦(中學二年級) 季軍

2C

LAM WAI CHING 林維清

Cantonese Duo(Secondary 1 & 2) 2nd runner's up
粵語二人朗誦(中學一、二年級) 季軍

 

2C

LEUNG YEE LAM 梁綺霖

2D

WONG CHO KIU 黃楚喬

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 1 & 2) 2nd runner's up
女子組普通話散文獨誦(中學一、二年級) 季軍

2D

TSE YING HONG 謝盈康

Girls, Cantonese  prose solo(Secondary 3 ) 2nd runner's up
女子組粵語散文獨誦(中學三年級) 季軍

3B

NG LAI FONG 吳麗芳

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) 2nd runner's up
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 季軍 

3D

CHAN MIU SZE 陳妙詩

3D

LIN KAM LAI 連錦麗

Girls, Cantonese  poetry solo(Secondary 3 ) 2nd runner's up
女子組粵語詩詞獨誦(中學三年級) 季軍

3D

CHAN LAI LING 陳麗玲

Girls, Putonghua prose solo(Secondary3 &4) 1st runner's up
女子組普通話散文獨誦(中學三、四年級) 季軍

3E

CHU LAI SHAN MAVIS 朱麗珊

Girls, Cantonese  prose solo(Secondary 3 ) 2nd runner's up
女子組粵語散文獨誦(中學三年級) 季軍

3E

NG MIU YUM 吳妙音

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) 2nd runner's up
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 季軍

 

 

 

 

 

4A

CHEUNG HOI YAN 章海欣

4E

LI HOI KI 李海琪

4A

KWOK YING MAN 郭盈敏

4D

LAW TSZ SHAN 羅紫珊

4B

NG MAN SHAN 吳汶姍

4B

NG TSZ WAI 吳梓維

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(Chinese)

第六十四屆香港學校朗誦節(中文)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls, Cantonese  prose solo(Secondary 4 ) 2nd runner's up
女子組粵語散文獨誦(中學四年級) 季軍

4B

HUI YING YING 許瑩瑩

Boys, Cantonese  poetry solo(Secondary 1 ) Merit
男子組粵語詩詞獨誦(中學一年級) 優異

1B

LEUNG POCCO 梁璞豪

Cantonese Duo(Secondary 1 & 2) Merit
粵語二人朗誦(中學一、二年級) 優異

 

1C

NG TSZ LAM 吳子淋

1D

YIU CHO YI JOEY 姚祖兒

Girls, Putonghua poetry solo(Secondary 1 & 2) Merit
女子組普通話詩詞獨誦(中學一、二年級) 優異

2A

LAU PO YEE 劉寶儀

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 2) Merit
女子組粵語詩詞獨誦(中學二年級) 優異

2A

WONG SIN NGA 王倩雅

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 2) Merit
女子組粵語散文獨誦(中學二年級) 優異

2B

KAM HELEN 甘凱琳

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 2) Merit
女子組粵語詩詞獨誦(中學二年級) 優異

2D

LEUNG SAI LAM 梁世琳

Buddhist poetry and prose(Secondary 1 & 2)  Merit
佛教詩文作品朗誦(中學一、二年級) 優異

2D

WONG CHO KIU 黃楚喬

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組粵語詩詞獨誦(中學三、四年級) 優異

3A

CHAN WING YIU 陳穎堯

Girls, Putonghua poetry solo(Secondary 3) Merit
女子組普通話詩詞獨誦(中學三年級) 優異

3A

NG HOI SZE 吳凱詩

Boys, Cantonese prose solo(Secondary 3) Merit
男子組粵語散文獨誦(中學三年級) 優異

3B

CHAN WAI LONG 陳懷朗

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組普通話散文獨誦(中學三、四年級) 優異

3B

LI WING TUNG 李泳彤

Girls, Putonghua poetry solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組普通話詩詞獨誦(中學三、四年級) 優異 

3B

LO HOI LAM 勞凱琳

3D

TSE SHU YUE ZOE 謝澍濡

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 3 & 4) Merit
男子組普通話散文獨誦(中學三、年級) 優異

3E

LAW HO HIN 羅皓軒

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) Merit
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 優異

 

3E

LING YIK FONG 凌奕鈁

3E

NG MIU YUM 吳妙音

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(Chinese)

第六十四屆香港學校朗誦節(中文)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組普通話散文獨誦(中學三、四年級) 優異

3E

POON PUI SHAN 潘佩珊

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組粵語詩詞獨誦(中學三、四年級) 優異 

3E

TSE WAI YIN 謝慧妍

4A

CHAN CHING YI 陳靖兒

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組普通話散文獨誦(中學三、四年級) 優異

4A

CHEUNG HOI YAN 章海欣

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) Merit
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 優異 

4A

CHOI NGA WING 蔡雅穎

4A

CHONG CHUI TING 庄翠婷

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 4) Merit
女子組粵語散文獨誦(中學四年級)優異 

4A

FUNG CHO KWAN 馮楚君

4A

KWOK YING MAN 郭盈敏

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組粵語詩詞獨誦(中學三、四年級) 優異

4A

TANG SIN KIT 鄧倩潔

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) Merit
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 優異

 

 

 

  

4A

LEUNG WAI I 梁慧怡

4B

LEUNG SAI MUI 梁細妹

4B

FOK SUM YIU 霍心垚

4B

HUNG YEE KI 洪依琪

4B

TSE SHUK LEE 謝淑利

4B

YEUNG KA MAN 楊嘉雯

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 4) Merit
女子組粵語散文獨誦(中學四年級) 優異 

4D

LAI PUI CHING 黎鋇澄

4D

LAW TSZ SHAN 羅紫珊

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) Merit
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 優異

 

  

4D

LEUNG TSZ SUET 梁紫雪

4D

MAK SZ WAN 麥偲韻

4D

LAI PUI CHING 黎鋇澄

4F

YIP WAI IN 葉蔚妍

Christian poetry and prose(Secondary 3 & 4)  Merit
基督教經文作品朗誦(中學三、四年級) 優異

4E

LAU CHEUK SZE 劉卓詩

Girls, Putonghua prose solo(Secondary 3 & 4) Merit
女子組普通話散文獨誦(中學三、四年級) 優異

4E

LI HOI KI 李海琪

Girls, Putonghua poetry solo(Secondary 5 & 6) Merit
女子組普通話詩詞獨誦(中學五、六年級) 優異

5D

LIN KAI LAI 連佳麗

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 5) Merit
女子組粵語散文獨誦(中學五年級) 優異 

5F

CHAN YUEN CHING 陳琬晴

5F

HUNG KA WAI 孔嘉慧

5F

LEE YUEN LAM 李宛霖

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 1) Proficiency
女子組粵語散文獨誦(中學一年級) 良好

1A

YANG HONG YIU 楊康瑶

Girls, Cantonese prose solo(Secondary 2) Proficiency
女子組粵語散文獨誦(中學二年級) 良好 

2A

LAM YAN YU 林恩如

2A

LAU PO YEE 劉寶儀

2A

SIN MAN YI 冼雯意

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(Chinese)

第六十四屆香港學校朗誦節(中文)

 

 

 

 

 

 

 

Buddhist poetry and prose(Secondary 1 & 2)  Proficiency
佛教詩文作品朗誦(中學一、二年級) 良好

2C

LEUNG YEE LAM 梁綺霖

Cantonese Duo(Secondary 3 & 4) Proficiency
粵語二人朗誦(中學三、四年級) 良好 

4C

NG PUI HIN 吳珮軒

4F

TSE YU SHAN 謝宇珊

Girls, Cantonese poetry solo(Secondary 5) Proficiency
女子組粵語詩詞獨誦(中學五年級)良好

5B

LEUNG YUNG SIN 梁容蒨

Taoist poetry and prose(Secondary 5 & 6)  Proficiency
道教詩文獨誦(中學五、六年級) 良好

5C

LAU TSZ CHING 劉紫晴

Cantonese Duo(Secondary 5 & 6) (Chinese) Proficiency
粵語二人朗誦(中學五、六年級) 良好 

5F

HUNG KA WAI 孔嘉慧

5F

LEE YUEN LAM 李宛霖

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(English)

第六十四屆香港學校朗誦節(英文)

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 1) Merit
中一英詩獨誦 (非公開) 優異

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1A

HO TSZ SHAN 何芷珊

1A

LEUNG HO WAI 梁皓瑋

1A

LEUNG TSZ CHUNG 梁梓聰

1A

SHARMA SUMIT 孫勉

1A

WONG PUI HO 黃沛澔

1B

CHAN HOK LAM 陳學霖

1B

LEUNG POCCO 梁璞豪

1B

LUM CHUN TUNG 林震東

1B

MAK YAN YEE 麥欣儀

1B

TONG TSZ KWAN 湯芷君

1B

TSE KA MAN 謝嘉敏

1B

WAH TSUN NING 華浚寧

1B

WU PUI SHAN 胡珮珊

1C

LAM WAI KI 林煒騏

1C

LEE SZE LAM 李思霖

1C

LEE TAN YI 李丹兒

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 1) Merit (Third place)
中一英詩獨誦 (非公開) 優異 (季軍)

1C

YOUNG JESSICA MACY 楊美思

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 1) Merit
中一英詩獨誦 (非公開) 優異 

1C

YUEN YUEN SIN 袁源膳

1D

CHONG SUM SUM 莊芯芯

1D

FONG SHUK WA 方淑華

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 1) Merit (First place)
中一英詩獨誦 (非公開) 優異 (冠軍)

1D

LAM WAN SO CHERYL 林琿素

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 1) Merit
中一英詩獨誦 (非公開) 優異  

1D

LEE TSZ TUNG 李芷桐

1D

LO HEI YI 羅熙怡

1D

NG SHUK LAM 伍淑琳

1D

YAM KA PO 任嘉寶

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 2) Merit
中二英詩獨誦 (非公開) 優異 

 

2A

WONG SIN NGA 王倩雅

2B

LAW YING KIT 羅應傑

2B

YEUNG SUM YI 楊心怡

2C

LAW KAI YAN 羅啓欣

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 2) Merit (Second place)
中二英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

 

2C

LEUNG YEE LAM 梁綺霖

2C

LI CHUN HUNG 李俊鴻

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 2) Merit
中二英詩獨誦 (非公開) 優異

 

2C

TSANG SZE TING 曾思婷

2C

YUNG SHUK WAI 容婌維

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 2) Merit (Second place)
中二英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

2D

CHONG HEI WA 莊熙樺

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(English)

第六十四屆香港學校朗誦節(英文)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 2) Proficiency
中二英詩獨誦 (非公開) 良好

2D

CHUI YIN LAM 徐彥琳

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 2)  Merit
中二英詩獨誦 (非公開) 優異

 

 

 

2D

HANG HIU YAN 幸曉欣

2D

LEUNG SAI LAM 梁世琳

2D

TSE YING HONG 謝盈康

2D

WONG CHO KIU 黃楚喬

2D

WONG YU CHUN 黃茹春

2D

WONG YUEN KEI 黃炫祺

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit (Second place)
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

3A

NG HOI SZE 吳凱詩

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 

3A

WONG CHUI MAN 黃翠雯

3B

CHAN PUI YING 陳珮瑩

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Proficiency
中三英詩獨誦 (非公開) 良好

3B

CHAN WAI LONG 陳懷朗

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit
中三英詩獨誦 (非公開) 優異

3B

HO TSZ KWAN 何紫君

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Proficiency
中三英詩獨誦 (非公開) 良好

3C

HO KA HIN 何嘉軒

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 

 

3C

TSANG KA LAM 曾嘉琳

3D

CHAN HEI TAK 陳熙德

3D

CHEUNG HOI CHING 張海晴

3D

LEUNG SUI YING 梁穗盈

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3)  Merit (Second place)
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

3D

LIN KAM LAI 連錦麗

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3)  Merit (Third place)
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 (季軍)

3D

TANG HING YU 鄧鑫汝

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 

 

3D

TSE SHU YUE ZOE 謝澍濡

3D

WONG YUEN JING 王婉晶

3E

CHOW MAN YEE 周敏儀

3E

CHOW YING TUNG 周映彤

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit (Second place)
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

3E

CHU LAI SHAN MAVIS 朱麗珊

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit
中三英詩獨誦 (非公開) 優異

3E

LEUNG HOK CHING 梁學程

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit (Second place)
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

3E

LUI MAN SUM 呂汶深

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 3) Merit
中三英詩獨誦 (非公開) 優異 

3E

POON PUI SHAN 潘佩珊

3E

YU HIU LAM 余曉霖

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Proficiency
中四英詩獨誦 (非公開) 良好

4A

CHAN CHING YI 陳靖兒

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Merit
中四英詩獨誦 (非公開) 優異 

4A

CHAN YAU YU 陳有榆

4A

CHAN YIM LING 陳艷玲

4A

CHAN YUK TING 陳玉婷

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Proficiency
中四英詩獨誦 (非公開) 良好

4A

CHOI NGA WING 蔡雅穎

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong Schools Music and Speech Association
香港學校音樂及朗誦協會

64th Hong Kong Schools Speech Festival(English)

第六十四屆香港學校朗誦節(英文)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Merit
中四英詩獨誦 (非公開) 優異

 

 

 

 

4A

CHONG CHUI TING 庄翠婷

4A

CHOW SHI CHUN 周仕俊

4A

FUNG CHO KWAN 馮楚君

4A

KWOK YING MAN 郭盈敏

4A

LEUNG KIN CHUNG 梁健聰

4A

LEUNG WAI I 梁慧怡

4A

SHIH KA LAM 施嘉琳

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Merit (Third place)
中四英詩獨誦 (非公開) 優異 (季軍)

4A

TANG SIN KIT 鄧倩潔

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Merit
中四英詩獨誦 (非公開) 優異

 

 

 

 

 

 

 

 

  

4A

WONG TSZ WAI 黃梓維

4B

CHAN HIU TUNG 陳曉彤

4B

LEE LOK SANG 李樂生

4B

NG TSZ WAI 吳梓維

4B

WONG KA WAI 黃嘉慧

4B

WONG WING SZE 黃詠詩

4C

CHIU MAN WA 趙文華

4C

KWOK KA YUE 郭嘉裕

4C

LAI WING SING 黎詠昇

4C

SIU SUET YI 蕭雪兒

4C

TSE CHEUK YING 謝焯盈

4C

WAN KA YIN 溫家然

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Merit (Second place)
中四英詩獨誦 (非公開) 優異 (亞軍)

4D

CHENG KA LING 鄭嘉鈴

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 4) Merit
中四英詩獨誦 (非公開) 優異

 

 

 

 

  

  

 

 

4D

CHOI MEI YI 蔡美兒

4D

LAI PUI CHING 黎鋇澄

4D

LAW TSZ SHAN 羅紫珊

4D

LEUNG SZE MAN 梁思雯

4D

TAM WING TUNG 譚詠同

4D

YUM LONG MAN 任朗旼

4E

CHAN PUI YIN 陳佩妍

4E

LEE SHU YU 李書瑀

4E

WONG CHUN PONG 黃振邦

4F

CHENG LI LI LILY 鄭莉莉

4F

LAM KA YEE 林珈而

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 5) Merit
中五英詩獨誦 (非公開) 優異

 

 

 

 

5A

CHAN TING TING 陳婷婷

5A

YAU YUET HO 邱悅豪

5A

YIM HOI YI 嚴鎧沂

5B

CHAN KA KEI 陳嘉琪

5B

KAWAGUCHI SAKI 川口紗季  

5B

LAU KA MAN 劉嘉敏

5B

LEUNG YUNG SIN 梁容蒨

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 5) Proficiency
中五英詩獨誦 (非公開) 良好

5D

CHEUNG SHUK HAN 張淑嫻

English Solo Verse Speaking Non-Open (Secondary 5) Merit
中五英詩獨誦 (非公開) 優異 

5D

HUI NGAI KA 許倪嘉

5D

LIN KAI LAI 連佳麗

5E