Badminton Team

Badminton Team 2010-2011

Member List:

Boys Grade A

Ting Tsz Wun

5B

 

Chow Kin Cheung

5C

 

 

Boys Grade B

Yip Cheuk Hei

2E

 

Cheung Wai Lok

3E

 

Chan Ka Kuen

3E

 

Chan Ki Choi

3E

 

Kwok Wing Cheung Dicky

3E

 

Yeung Chun Ho

4B

 

 

Boys Grade C

Li Wan Ho

1A

 

Hung Ka Nok

2B

 

Chung Yan Kiu

1C

 

Yuen Lap Kiu

2B

 

Chiu Yin Wang

1C

 

Wong Tsz Hin 2B

 

Lee Chun Hin 2B   Wong Kwun Yiu

2C

 
Cheung Chi Cheung 2B   Lee Chun Hon

2D

 

 

Girls Grade A

But Wing Huen 5A   Ting Ka Lam

5C

 
Ng Man Yi 5A   Yeung Kai Ching

5E

 

Wong Lok Yi

5B

 

 

 

 

 

Girls Grade B

Lau Ka Man

3A

 

Yueng Pei Ka

4A

 

Hung Ka Wai

3B

 

Chan Ting Yi

4B

 

Chan Yuen Ching

3D

 

 

 

 

 

Girls Grade C

Chan Miu Sze 1C  

Chan Ching Yi

2C  

Wan Tsz Tung

1D

 

Leung Sze Man

2C

 

Yu Ho Yan

1D

 

Tam Wing Tung

2C

 

Chan Chi Ching

2B

 

Tse Cheuk Ying

2C

 

Badminton Team 2008-2009

Member List:

Boys Grade A

Chan Ho Yin

6S

 

Lai Tsz Hang

6S

 

Ng Kiu Fung

6S

 

Wong Wing Hung

4A

 

Chung Wai Sze

4B

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys Grade B

Lau Wing Hung

4D

 

Shum Yat Yeung

4B

 

Chow Kin Cheung

3A

 

Wong Kwan Long

3A

 

Mak Chun Ho

3B

 

Kwok Chi Ho

3B

 

Ting Tsz Wun

3B

 

 

 

 

 

Boys Grade C

Yeung Chun Ho

2D

 

Cheung Wai Lok

1A

 

Chan Ki Choi

1B

 

Kwok Wing Cheung

1E

 

Chan Chak Fung

1E

 

   

 

   

 

 

 

 

 

Girls Grade A

Wong Wing KI

5C

 

Tse Yuk Kit

5D

 

 

Girls Grade B

Kwok Tsz Kwan

4B

 

Yip Hiu Mei

4B

 

Ng Man Yi

3A

 

Wong Lok Yi

3A

 

Ting Ka Lam

3B

 

Yeung Kai Ching

3C

 

But Wing Huen

3E

 

So Sin Ying

3E

 

 

Girls Grade C

Chan Ting Yi

2C

 

Yeung Pei Ka

2C

 

Hung Ka Wai

1A

 

Chan Yuen Ching

1C

 

Lau Ka Man

1C

 

Wan Tsz Lok

1E

 

Badminton Team 2007-2008

Member List:

Boys Grade B

Wong Wing Hung

 

 

Shum Yat Yeung

3C

 

Lau Wing Hung

3B

 

Lam Yip Fung

 

 

Chan Ho Ming

 

 

Hon Tung Sing

3E

 

 

Boys Grade C

Yeung Chun Ho

1C

 

Lin Ka Yin

 

 

Chow Kin Cheung

2B

 

Wong Kwan Long

2B

 

Mak Chun Ho

2D

 

Kwok Chi Ho

2B

 

Ting Tsz Wun

2C

 

 

 

 

 

Girls Grade B

Kwok Tsz Kwan

3C

 

Yip Hiu Mei

3C

 

Wong Wing KI

4C

 

Tse Yuk Kit

4D

 

Tong Yan

4A

 

     

 

Girls Grade C

Wong Lok Yi

2B

 

Yeung Pei Ka

1A

 

Ng Man Yi

2C

 

Yeung Kai Ching

2E

 

But Wing Huen

2C

 

So Sin Ying

2C

 

 

Achievement:

Organization: Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)

Name of the competition: Interschool Badminton Competition

Awards: Girls Overall Champion

 

Organization: Hong Kong Schools Sports Federation (Kwai Tsing Secondary Schools Area Committee)

Name of the competition: Interschool BadmintonCompetition

Awards: Girls Grade C Champion

Awardee’s name: Wong Lok Yi 2B Yeung Pei Ka 1A Ng Man Yi 2C Yeung Kai Ching 2E But Wing Huen 2C So Sin Ying 2C

Badminton Team 2006-2007

Member List ...... Gallery

BADMINTON SCHOOL TEAM ( BOYS GRADE B)

YIM KA SHING

4D

 

NG KIU FUNG

4E

 

LAI CHI HANG

4E

 

WONG WING HUNG

2B

 

LEUNG MAN HO

3E

 

CHAN HO MING

3A

 

 

 

 

 

 

 

 

BADMINTON SCHOOL TEAM ( BOYS GRADE C)

TING CHI WUN

1B

 

KWOK CHI HO

1D

 

MAK CHUN HO

1D

 

CHOW KIN CHEUNG

1E

 

HON TUNG SING

2A

 

LAU WING HUNG

2A

 

LAM YIP FUNG

2B

 

SAM SAT YEUNG

2B

 

 

BADMINTON SCHOOL TEAM ( GIRLS GRADE B)

WONG WING KI

3C

 

TSE YUK KIT

3C

 

TONG YAN

3B

 

CHEUNG NGAI TUNG

3C

 

NGAN MIU YUNG

4E

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

BADMINTON SCHOOL TEAM ( GIRLS GRADE C)

KWOK TSZ KWAN

2A

 

WONG SIU NGA

2C

 

BUT WING HUEN

1C

 

NG MAN YI

1C

 

YUE YEE WAH

1E

 

YIP HIU MEI

2E

 

LEE MAN WAH

2E

 

 

 

 

佛教善德英文中學電話:24212580傳真:24940104
地址:新界葵涌興盛路5號訪客人次:4839736© 2019 版權所有
Powered By Friendly Portal System 9.32