Results of the Joint School Athletics Meet, 2005-2006

Results of the Joint School Athletic Meet, 2017 - 2018

Results of the Joint School Athletic Meet, 2015 - 2016

Results of the Joint School Athletic Meet, 2013 - 2014

Results of the Joint School Athletic Meet, 2011 - 2012

Results of the Joint School Athletic Meet, 2009 - 2010

Results of the Joint School Athletic Meet, 2007 - 2008

Results of the Joint School Athletic Meet, 2005 - 2006

Results of the Joint School Athletic Meet, 2003 - 2004

 

組別 項目 成績 獲獎同學 班別 / 姓名
Boys Grade A 男子甲組

110M Hurdles 110公尺跨欄
High Jump 跳高
Long Jump 跳遠

Overall individual 個人全場

Champion 冠軍
Champion 冠軍
4th Runner-up 第五名
Champion 冠軍

4A Wong Siu Ho 王少豪
400M 400公尺
800M 800公尺
Champion 冠軍
2nd Runner-up 季軍
4C Tai Kwan Kit 戴鈞傑
Discus 鐵餅
100M 100公尺
Champion 冠軍
5th Runner-up 第六名
5C Ho Yiu Fung 何耀峰
1500M 1500公尺 1st Runner-up 亞軍 5A Lui Wai Tat 呂偉達
Triple Jump 三級跳遠

Long Jump 跳遠
3rd Runner-up 第四名
6th Runner-up 第七名
5D Wong Chung Lim 黃仲廉
800M 800公尺 4rd Runner-up 第五名 5B Mok Yin Lok 莫然諾
Triple Jump 三級跳遠 4rd Runner-up 第五名 5E Tang Chi Yung 鄧志勇
3000M 3000公尺

1500M 1500公尺
5th Runner-up 第六名
6th Runner-up 第七名
4B Yan Tsz Chung 甄子聰
4X400M Relay 4X400 公尺接力 Champion 冠軍 5A Lui Wai Tat 呂偉達
5B Mok Yin Lok 莫然諾
4C Tai Kwan Kit 戴鈞傑
3A Lam Loi Lun 林凱麟
4X100M Relay 4X100公尺接力 2nd Runners-up 季軍 5C Ho Yiu Fung 何耀峰
5E Tang Chi Yung 鄧志勇
4A Wong Siu Ho 王少豪
4C Tai Kwan Kit 戴鈞傑
Boys Grade A (Team) 男子甲組團體 1st Runners-up 亞軍  
       
Boys Grade B 男子乙組 3000M 3000公尺
4th Runner-up 第五名
4D Kwong Kai Fung 鄺啟楓
100M 100公尺 6th Runner-up 第七名 2B Lee Ka Wai 李嘉偉
100M Hurdles 100公尺跨欄 5th Runner-up 第六名 3E Cheung Cho Chak 張祖澤
200M 200公尺 5th Runner-up 第六名 3E Wong King Lam 王景林
200M 200公尺 7th Runner-up 第八名 4D Chan Ming Chung 陳銘聰
High Jump 跳高 4th Runner-up 第五名 2E Shum Fung 沈峰
4X100M Relay 4X100公尺接力 5th Runners-up 第六名 4D Man Chi Hon 文志瀚
4E Tsang Ka Kei 曾嘉琦
3E Wong King Lam 王景林
2B Lee Ka Wai 李嘉偉
       
Boys Grade C 男子丙組 Shot Put 推鉛球 Champion 冠軍 1B Hui Chi Kit 訐智傑
Shot Put 推鉛球 4th Runner-up 第五名 2E Ng Wai 吳尉
1500M 1500公尺 5th Runner-up 第六名 2B Yu Long Yuen 余朗源
100M Hurdles 100公尺跨欄 6th Runner-up 第七名 1C Yip Wang Chin 葉宏展
4X400M Relay 4X400公尺接力 6th Runners-up 第七名 2C Cheng Kwok Wing 鄭國榮
2D Chan Kwok Lap 陳國立
1B Yip Yuk Chow 葉旭洲
1C Yip Wang Chin 葉宏展
       
Girls Grade A 女子甲組 100M 100公尺

100M Hurdles 100公尺跨欄
2nd Runner-up 季軍
5th Runner-up 第六名
3B Chan Hiu Yin 陳曉燕
800M 800公尺 4th Runner-up 第五名 4E Ma Yuen Ki 馬苑琪
Discus 鐵餅 6th Runner-up 第七名 3D Wong Pui In 黃蓓妍
High Jump 跳高 6th Runner-up 第七名 4D Wong Ling Shan 黃玲珊
100M 100公尺 7th Runner-up 第八名 6S Mo Yick Man 毛奕汶
4X100M Relay 4X100公尺接力 4th Runners-up 第五名 6S Mo Yick Man 毛奕汶
4D Wong Ling Shan 黃玲珊
4E Ma Yuen Ki 馬苑琪
3B Chan Hiu Yin 陳曉燕
       
Girls Grade B 女子乙組 100M Hurdles 100公尺跨欄
100M 100公尺

Long Jump 跳遠
Overall individual 個人全場
Champion 冠軍
2nd Runner-up 季軍
Champion 冠軍
1st Runner-up 亞軍
2D Chan Hiu Yan 陳曉欣
Discus 鐵餅 Champion 冠軍 4D Shek Ka Ki 石嘉琪
Long Jump 跳遠

100M 100公尺
3rd Runner-up 第四名
6th Runner-up 第七名
4B Choi Suet Yung 蔡雪容
Shot Put 推鉛球 3rd Runner-up 第四名 4C Kwok Hui Fung 郭栩楓
400M 400公尺 5th Runner-up 第六名 4E Tse Wing Yin 謝穎賢
4X100M Relay 4X100公尺接力 3rd Runners-up 第四名 4B Choi Suet Yung 蔡雪容
4D Shek Ka Ki 石嘉琪
3E Tse Tsz Fung 謝紫鋒
2D Chan Hiu Yan 陳曉欣
4X400M Relay 4X400公尺接力 3rd Runners-up 第四名 4A Wong Hiu Wun 黃曉媛
4B Lam Sheung Yan 林尚欣
4E Tse Wing Yin 謝穎賢
3E Tse Tsz Fung 謝紫鋒
Girls Grade B (Team) 女子乙組團體 2nd Runners-up 季軍  
       
Girls Grade C 女子丙組 Long Jump 跳遠

High Jump 跳高

100M 100公尺
Champion 冠軍
5th Runner-up 第六名
7th Runner-up 第八名
1D Wan Pui Ting 尹佩婷
High Jump 跳高 7th Runner-up 第八名 1E Chan Ching Ching 陳晶晶
Long Jump 跳遠 7th Runner-up 第八名 1E Kwok Tsz Kwan 郭子君
4X400M Relay 4X400公尺接力 6th Runners-up 第七名 2B Mok Ka Ka 莫家嘉
2C Lai Hiu Ching 黎曉晴
2D Lo Tsz Wai 勞芷蔚
1E Kwok Tsz Kwan 郭子君
佛教善德英文中學 Buddhist Sin Tak College
地址: 新界葵涌興盛路5號
Address: 5 Hing Shing Road, Kwai Chung, N.T., HK
電話(Tel): 24212580
傳真(Fax): 24940104
Powered by Friendly Portal System v9.94